Juwenalia 2019

Juwenalia studenckie to szczególny czas w roku, kiedy całym miastem rządzą studenci. To czas pełen świetnych koncertów na żywo, inspirujących wydarzeń kulturalnych oraz hucznych imprez do samego rana. Takie eventy mają miejsce we wszystkich większych polskich miastach.

Juwenalia we Wrocławiu

Juwenalia to inaczej "Wiosna Studentów" - święto wszystkich żaków, które organizowane jest zwykle w maju. Wszyscy studenci studiujący w danym mieście, na różnych uczelniach, na kilka dni przejmują władzę w mieście. Nie inaczej jest we Wrocławiu, jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce.

Wrocławska tradycja akademicka

Pod oficjalnym mianem Juwenaliów kryje się szereg imprez organizowanych przez samorządy poszczególnych uczelni. To przede wszystkim koncerty, imprezy taneczne, imprezy plenerowe, zawody sportowe i wydarzenia kulturalne, happeningi i eventy zdominowały wrocławskie juwenalia. Studenci mogą się odstresować, pobawić w swoim gronie i nabrać sił witalnych przed sesją egzaminacyjną, która niedługo po juwenaliach niestety będzie ich czekać.

Wiele imprez trwa do białego rana, a studenci chętnie biorą udział we wspólnym grillowaniu i zabawie na świeżym powietrzu. Podczas juwenaliów organizowanych jest wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji - głównie z myślą o studentach.

Pochód juwenaliowy

Według przyjętej powszechnie tradycji, także i podczas wrocławskich juwenaliów odbywa się studencki pochód kończący się odebraniem kluczy od władz miasta na czas "Wiosny Studentów". W pochodzie biorą udział barwnie poprzebierani studenci!

Kolorowy pochód juwenaliowy odbywa się najczęściej w drugiej połowie maja, w którym idą głównie studenci. To oni, jako brać żakowska, biorą we władanie miasto, aby pokazać je ze swojej perspektywy.

Juwenalia i imprezy towarzyszące

Co roku mamy okazję uczestniczyć Juwenaliach Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Znane wszystkim Wittigalia to koncerty na skwerze przed akademikami PWr, przy skrzyżowaniu ulic Wróblewskiego i Wittiga. Choć uczelni wyższych we Wrocławiu nie brakuje, a każda z nich może urządzać własne event, to zdarzało się już, że wszystkie doszły do porozumienia i organizowały wspólne świętowanie w niektóre dni (np. wspólny pochód juwenaliowy czy imprezy na Polach Marsowych).

Wśród uczelni organizującycj co roku Juwenalia są m.in.: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, czy Akademia Wojsk Lądowych. W ramach uczelnianych juwenaliów organizowane są takie wydarzenia jak:

 • Qulturalia,
 • AWFalia,
 • Agralia,
 • Medikalia,
 • WSOalia,
 • UPnalia,
 • Fotonalia,
 • Wittigalia,
 • Ekonomalia - 23-25.05.,
 • Technikalia,
 • ŻAKtanda.

Projekt P.I.W.O

Tradycyjnie już w juwenalia we Wrocławiu organizowany jest Projekt P.I.W.O. To event typu light show Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy, który zmienia akademiki nie do poznania. Co roku studenci wyświetlają na nich przeróżne napisy i wzory. Do dyspozycji mają 10-piętrowe wieżowce domów studenckich.

Miejsca imprez juwenaliowych

Najczęściej to osiedla studenckie są miejscem organizacji większości eventów związanych z wrocławską Wiosną Studentów. Bawiących się na juwenaliach studentów można spotkać w miasteczkach studenckich, m.in. na osiedlu Wittigowo, Zaprzegubiu, ale nie tylko. Imprezy odbywają się też na Wyspie Słodowej, czy wspomnianych Polach Marsowych (nieopodal Stadionu Olimpijskiego).

Imprezy studenckie w ramach Juwenaliów są tak liczne, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nie wszystkie uczelnie zdradziły już plan przewidywanych atrakcji. Nazwiska niektórych artystów wciąż owiane są tajemnicą. Jednak z pewnością kalendarz imprez w 2019 roku będzie z tygodnia na tydzień coraz bogatszy w kolejne wydarzenia i imprezy.

By poznać szczegółowy plan wydarzeń juwenaliowych należy śledzić media społecznościowe wrocławskich uczelni, gdyż organizatorzy najczęściej tam zapowiadają kolejne planowane atrakcje. Zachęcamy do wcześniejszego zaplanowania tego wspaniałego święta wrocławskich żaków, by zabawa podczas Juwenaliów była intensywna i została zapamiętana na lata.Dodano: 22-03-2019
Odsłon: 303
Obecna ocena: 0 głosów
Oceń zasób:

Dodaj komentarz

Top teksty

W pierwszy dzień wiosny nawet poseł wagarował

W pierwszy dzień wiosny nawet poseł wagarował

Dzisiejszy pierwszy dzień wiosny wypada w środku tygodnia. W szkołach pewnie będzie pusto - uczniowie tradycyjnie wybiorą zamiast lekcji wagary. A jak wagary wspominają osoby, które w swojej karierze zaszły ciut dalej niż statystyczny Polak?

Wystawa zegarów słonecznych

Wystawa zegarów słonecznych

Słońce rządzi wszystkim. Jest to fakt tak oczywisty, że – podobnie jak siła ciążenia – aż trudny do pojęcia. Spostrzeżenie, że ruch Słońca jest powtarzalny i przewidywalny, a więc stanowi użyteczne narzędzie pozwalające na planowanie życia społecznego, wyz...

O historii odkryć pierwiastków chemicznych

O historii odkryć pierwiastków chemicznych

Jednym z nieodłącznych elementów wystroju sal, w których odbywają się lekcje chemii, jest obraz układu okresowego pierwiastków, zwany potocznie tablicą Mendelejewa. – Dziś widzimy barwny zestaw pierwiastków uporządkowanych według rosnącej liczby atomowej, ...